Приватністю визначаються ті межі особистої фізичної та духовної сфери, які встановлює сама людина. Приватність – це окремий світ, особистий простір кожної людини. Наскільки цей світ буде відкритим для інших – особиста справа кожного і кожної. Це природно, хоча б тому, що якщо я, наприклад, не захочу, щоби хтось дивився якісь мої фото чи читав мої листи, записи, я просто не буду їх показувати іншим. Ніхто й не дізнається про їхнє існування, якщо раптом хтось без моєї волі не отримає до них доступ.

Сьогодні право на приватність захищається Конституцією та багатьма міжнародними документами про права людини. Європейська конвенція з прав людини каже: «Кожен має право на повагу особистого і сімейного життя, його житла та кореспонденції».

Зважаючи на те якою є природа права на приватність, воно є дуже багатогранним. Можна умовно виділити чотири сфери права на приватність. 

(1) Приватність розглядаємо як повагу до особистого життя у його фізичному і моральному проявах. Це повага до самобутності з огляду на особисті риси або приналежності до певної соціальної чи етнічної групи. Це питання тілесної приватності. Наприклад, в медичному закладі вам мають пояснити план лікування, отримати дозвіл на будь-які маніпуляції з вашим тілом.  Сюди ж відносимо і вплив екологічного оточення на здоровʼя. 

(2) Інформаційна приватність стосується захисту персональних даних, особистої інформації від небажаного збирання, поширення та використання. До персональних даних відносять дуже різну інформацію про людину: починаючи з загальної інформації про паспортні дані, освіту, місце проживання і до таких чутливих даних, як світоглядні чи релігійні переконання, стан здоров’я, статеве життя і багато іншого. Цікаво, що доволі часто питання збирання та поширення інформації про особу розглядається разом зі свободою вираження поглядів. Принципи свободи вираження поглядів дозволяють обмежувати право на приватне та сімейне життя, зокрема, якщо це стосується публічних осіб, політиків, державних діячів.

(3) Комунікаційна приватність каже, що ніхто без твоєї згоди не може мати доступ до твоєї поштової кореспонденції, змісту смс-повідомлень, листування в месенджерах, електронній пошті  

(4) Територія твого помешкання, будинку, земельної ділянки є частиною твого приватного життя. Це територіальна приватність.

Метою закріплення права на повагу до приватного і сімейного життя як юридичної норми є захист особи від свавільного втручання з боку державних органів у особисту сферу і сімейне життя. Проте це не означає тільки пасивне невтручання. Держава має так звані «позитивні обов’язки» – необхідність конкретних дій з боку держави, що гарантують право на приватність.

Діліться історіями про права людини і знайомтеся з історіями, що надсилають інші у нашій спільноті! Так ми можемо просувати права людини і творити суспільство в якому поважаються людська гідність і цінності свободи і рівності.

Надсилай свої історії сюди Ми їх розмістимо на нашому порталі ….

Читай, слухай, дивись історії інших тут ….

Select your currency
UAH Українська гривня